Perakende Satış Noktalarını Nakit Çekim Noktasına Dönüştüren NakitBasit Nasıl Çalışır?

Günümüzde her ne kadar banka veya kredi kartlı satın alma oranları giderek artsa da nakit kullanım oranı hala oldukça yüksek! 2020 yılında ATM’lerden gerçekleşen ortalama nakit çekim tutarı 760 TL olarak açıklanmıştı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre; 2020 yılında gerçekleştirilen nakit çekim işlem adedi 1 milyar 220 milyon 110 bin 188 iken, bu rakam 2021 yılının ilk yarısında 463 milyon 327 bin 717’ydi. Önceki yıllar ile bir kıyaslama yapacak olursak, yıl sonuna rakamların katlanarak artacağını söyleyebiliriz. Peki günümüzde nakit paraya ulaşmak bu kadar kolay mı?

Perakende Satış Noktalarını Nakit Çekim Noktasına Dönüştüren NakitBasit Nasıl Çalışır?

Büyük şehirlerde bankaların ATM’lerinin bulunduğu noktalar oldukça fazla olsa da, küçük şehirlerde ve kırsal kesimlerde para çekmek büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bazı bankaların ATM’leri büyük şehirlerde bile pek fazla noktada bulunmuyor ve banka müşterileri ya ATM’ye gittiklerinde kendilerini uzun süre idare ettirecek yüksek meblağlarda nakit çekerek risk alıyor, ya sürekli bu ATM’lere gitmek için efor harcıyor ya da hiç bu efora girişmeyerek yakınlarda bulunan ortak ATM’lere yüksek tutarlarda komisyon ödemeyi tercih ediyor. Peki ATM’ye ulaşmanın zorlayıcı olduğu lokasyonlar için nasıl bir çözüm geliştirilebilir? Banka ATM’lerinin sayısını artırmak bankalar için oldukça maliyetli bir süreç. ATM’lerin bakım-onarım maliyetleri, kira, sigorta, internet/hat, kamera/güvenlik ve elektrik/havalandırma gibi maliyetler bankaları yeni bir ATM yatırımı yapmaktan alıkoyan başlıca etkenler arasında yer alıyor.

Nakit Çekmek için ATM’ye İhtiyacınız Kalmayacak! NakitBasit Size Alternatif Noktalar Sunuyor!

Yukarıda bahsettiğimiz durumlara çözüm niteliğinde, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirilen NakitBasit yepyeni bir deneyim sunuyor. Artık nakit çekmek için ATM aramanıza gerek kalmayacak, hatta yakın gelecekte diğer bankacılık işlemlerinizi de NakitBasit ile gerçekleştirmeniz mümkün olacak! Peki nasıl?

NakitBasit ile nakde ihtiyaç duyduğunuz anlarda kolaylıkla ulaşabileceğiniz, anlaşmalı noktalardan hesabınızda bulunan parayı çekmek oldukça basit! NakitBasit uygulamasını indirerek uygulamayı kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Harita üzerinden size en yakın para çekme noktasını seçtikten sonra, uygulamaya eklediğiniz banka hesaplarınız içerisinden işlem yapmak istediğiniz hesabı ve çekmek istediğiniz tutarı seçin. Uygulama üzerinden size verilen barkod’u anlaşmalı olduğumuz perakende satış noktasındaki kasa görevlisine göstererek çekmek istediğiniz tutarı anında teslim alabilirsiniz. Yakında pek çok zincir market şubelerinde, fatura ödeme merkezlerinde ve akaryakıt istasyonlarında aktif olarak kullanılabilecek NakitBasit’i hemen keşfedin!

Kapat

Ne kadar komisyon ödersiniz?

Tutar Ortak ATM NakitBasit
50 ₺ 1,64 ₺ 3,0 ₺
100 ₺ 2,24 ₺ 3,0 ₺
150 ₺ 2,85 ₺ 3,0 ₺
200 ₺ 3,45 ₺ 3,0 ₺
250 ₺ 4,05 ₺ 3,0 ₺
500 ₺ 7,07 ₺ 3,0 ₺