Ön Ödemeli Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak alışveriş alışkanlıklarımızda da değişiklikler yaşamaya devam ediyoruz. Banka kartı ve kredi kartlarından sonra ön ödemeli kartlar da ödeme seçenekleri arasında yerini aldı. Peki ön ödemeli kart nedir? Ön ödemeli kart ile banka kartı arasındaki fark nedir? Tüm bu soruların yanıtlarına içeriğimizde detaylı bir şekilde yer verdik.

Ön ödemeli kartlar, herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan kredi kartı ile yapabildiğiniz pek çok işlemi yapabilmenizi sağlayan bir ödeme aracıdır. Ön ödemeli kart başvurusu yaparak kişisel tercihinize göre ister basılmış fiziki kart olarak isterseniz fiziki bir kart teslim almaksızın yalnızca dijital kart olarak kullanabilirsiniz. Bu esnek yapısı sayesinde bireylerin özellikle az tutarlı harcamaları için oldukça pratiktir. Ön ödemeli kartlar hem dijital ortamda harcama pratiği kazandırırken hem de harcamaları kolayca takip edebilme imkanı sağlar.

Ön Ödemeli Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ön Ödemeli Kartlar Nerelerde Kullanılır?

Ön ödemeli kartlarda tıpkı banka ve kredi kartında olduğu gibi bir kart numarası ile güvenlik kodu yer alır. POS cihazı ile işlem yapılabilecek pek çok alanda ön ödemeli kartınızı kullanabilirsiniz. Ön ödemeli kartınızla yalnızca içerisindeki bakiye tutarı kadar harcama yapabilirsiniz. Kredi kartı dolandırıcılıkları göz önünde bulundurulduğunda ön ödemeli kartın güvenilir olduğunu söyleyebilmek mümkün. İsme özel olarak da çıkarılabilen ön ödemeli kartlar, 12 yaşından büyük bireyler için çıkarılabilmektedir. Henüz banka müşterisi olmayan genç bireyler alışverişlerini ön ödemeli kartlar aracılığıyla gerçekleştirirken, ebeveynler de harcamaları buradan kontrol edebilmektedir.

Ön Ödemeli Kartların Avantajları Nelerdir?

Ön ödemeli kart veren bankaların sayısı giderek artıyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin Ekim ayı verilerine göre; 2021 yılında ön ödemeli kartlarla yapılan alışveriş adedi 358 milyon 853 bin 181 iken, ön ödemeli kartlardan nakit çekme işlem adedi ise 33 milyon 158 bin 803’tür. 2020 ve 2021 yılı 3. çeyrek verilerini karşılaştırdığımızda alışveriş adedinde %133,15’lik bir artış, nakit çekme oranında ise %53,08’lik bir artış yaşandı.

Ön ödemeli kartların avantajlarından bahsedecek olursak öncelikle ücretsiz olduklarını söyleyebiliriz. Banka müşterisi olmadan hesabınızda para tutabilmenizi ve bu tutarı çekebilmenizi sağlar. Fatura ödeme, alışveriş yapma, ulaşım kartına para yükleme gibi imkanlar sunar. E-ticaret alışverişlerinde de kullanılabilen ön ödemeli kartlar oldukça ilgi görüyor. Ön ödemeli kartlar için bir harcama limiti belirlendiğinden hem finansal okuryazarlık konusunda faydalı olmakta hem de hesabınızı bilerek harcama yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Ön ödemeli kartınızdan nasıl para çekebilirsiniz? Fiziksel bir kartınız olsun veya olmasın dijital kartınızı NakitBasit mobil uygulamasına kaydederek yüzlerce anlaşmalı noktamızdan çok yakında kolayca para çekebileceksiniz. Uzakta olan, bozulan, para veya kart yutan ATM ile uğraşmaya gerek kalmadan perakende satış noktalarından, Çağrı Market ve Biçen Market gibi zincir marketlerden, akaryakıt istasyonlarından, fatura ödeme merkezlerinden ve para transfer merkezlerinden NakitBasit ile nakit banka hesaplarınızdaki tutarı çekebilmek mümkün!

Kapat

Ne kadar komisyon ödersiniz?

Tutar Ortak ATM NakitBasit
50 ₺ 1,64 ₺ 3,0 ₺
100 ₺ 2,24 ₺ 3,0 ₺
150 ₺ 2,85 ₺ 3,0 ₺
200 ₺ 3,45 ₺ 3,0 ₺
250 ₺ 4,05 ₺ 3,0 ₺
500 ₺ 7,07 ₺ 3,0 ₺