Nakitsiz Bir Toplum Mümkün mü?

'Nakitsiz toplum' ile ilgili söylemleri giderek daha fazla duymaya başladık. Pandeminin de etkisiyle dijital ödeme platformları ön plana çıktığından "nakitsiz toplum" fikri bir süredir dünyada sıklıkla tartışılan bir konu haline geldi. Bu duruma karşı çıkanlar çoğunlukla meselenin sosyal yönüne vurgu yapıyor. Banka hesabı olmayan kişiler ekonomik sistemin büyük bir kısmından dışlanmış mı olacak?

On yıl önce, her 10 işlemden 6’sı nakitti. Şimdi 10’da 3. Küçük işletmeler, nakitsiz çarkı döndürebilmenin artan zorluklarından endişe duyuyor. Geçmişte sadece acil durumlar için kredi kartı kullanılırken, günümüzde ödemelerin büyük bir çoğunluğu kredi kartı ile gerçekleşiyor. Kartlı ödemelerin nakit kullanımına göre avantajları olsa da tamamen nakitsiz bir döneme geçilmesi pek de mümkün görünmüyor.

Nakitsiz Bir Toplum Mümkün mü?

Kartlı işlemlerde pek çok gizli ücret de alındığından, nakit ödemelerin yapılmadığı bir toplumda hayat çok daha pahalı olacaktır. Bu durum ticaretin aksamasına da sebep olabilir. Bununla birlikte bireyler için nakit para güvenlik anlamına da geliyor. İnsanların somut olarak taşıdıkları para kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine aracı oluyor. Nakitsiz bir toplumda, bilgisayar korsanlarına maruz kalma ve hesabınızın çalınma olasılığı da artmaktadır. Sistemsel hatalar da ödeme işlemlerinizin aksamasına sebep olabilirken, POS cihazının arızalanması gibi nedenlerle ödemelerinizi gerçekleştirememe durumunda kalabilirsiniz.

Düşük ücretle geçinmeye çalışan, bir banka hesabı olmayan bireyler, nakitsiz bir toplumda oldukça zorlanacaktır. Dijital ödemeleri takip etmek her ne kadar kolay gibi görünse de farkında olmadan harcama yapmanıza sebep olabilir. Örneğin, günümüzde pek çok platform deneme sürümünü ücretsiz bir şekilde sunarken, bu süre tamamlandığında sizden üyelik ücretini almaya başlıyor. Dolayısıyla ödemelerinizi iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

Tüketici grupları, kırsal kesimdeki ATM'lerin ve banka şubelerinin kapatılmasından endişe ediyor ve bu da bireyleri nakde kolay erişimden mahrum bırakıyor. Bankalar oldukça masraflı olan ATM maliyetlerini karşılayamadıkları için yeni bir ATM yatırımı yapmıyor, hatta var olan ATM’lerini de kapatmak durumunda kalabiliyor. Peki nakde ulaşmak gelecekte de zor olacak mı?

NakitBasit ile Nakit Paraya Ulaşmak Oldukça Kolay!

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2021 yılı Temmuz ayı verilerine göre Türkiye’deki bankaların ATM sayısı toplamda 52 bin 96. 2021 yılı Ocak ayında bu rakam 52 bin 635 idi. Görüldüğü üzere ATM sayıları giderek azalıyor, ancak nakde ulaşmak için alternatif bir çözüm var! NakitBasit mobil uygulaması ile banka hesabınızda bulunan tutarı zincir marketler, akaryakıt istasyonları ve fatura ödeme merkezleri gibi noktalardan ATM aramaya gerek kalmadan çekebilirsiniz. Uygulama içerisinde bulunduğunuz konuma en yakın para çekebileceğiniz noktayı gösteren NakitBasit büyük kolaylık sağlıyor. Uygulama üzerinden aldığınız barkodu kasa görevlisine gösterdiğinizde çekmek istediğiniz tutar banka hesabınızdan anında düşüyor ve tutar kasa görevlisi tarafından size teslim ediliyor. Çok yakında dijital cüzdanlarınızda bulunan tutarı da NakitBasit noktasında çekebilmek mümkün olacak!

Kapat

Ne kadar komisyon ödersiniz?

Tutar Ortak ATM NakitBasit
50 ₺ 1,64 ₺ 3,0 ₺
100 ₺ 2,24 ₺ 3,0 ₺
150 ₺ 2,85 ₺ 3,0 ₺
200 ₺ 3,45 ₺ 3,0 ₺
250 ₺ 4,05 ₺ 3,0 ₺
500 ₺ 7,07 ₺ 3,0 ₺