Uluslararası Para Transferi
Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz ülkeden farklı bir ülkeye para transferi mi yapmak istiyorsunuz? Yurt dışına satış yapıyorsunuz ve alacağınız ödemenin transfer mi edilmesi gerekiyor? Uluslararası para transfer işlemlerinde süreç nasıl işliyor? İşte detaylar...

Yurt dışına para transferi yapabilmek için öncelikle aracı bir kuruluşa ihtiyaç duyabilirsiniz. Güvenli para transferi için güvenli bir aracı kuruluş seçiminde bulunmanız gerekir. Uluslararası para transferini bankalar aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi, uluslararası para transfer merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışındaki banka hesaplarına döviz olarak gerçekleştirilen tüm para transferleri SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication / Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) sistemi aracılığıyla yapılır. Her bankanın bir SWIFT ve BIC kodu vardır. Alıcının hesabı hangi ülkedeyse ve hangi bankadaysa o bankanın kodu ve hesap numarasını girmeniz gerekmektedir. Gönderici olarak kendi bankanızın da SWIFT kodunu biliyor olmalısınız. İhracat karşılığı bir para transferi gerçekleştirecekseniz, ürünlerinizin miktarı ve paranın tutarını da işlem sırasında belirtmelisiniz.

Uluslararası Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt Dışına Para Transfer Limiti 2022

Yurt dışına para gönderirken TL, Euro veya USD para birimlerinden gönderim sağlayabilirsiniz. Para transferi sırasında göndereceğiniz ülkedeki alıcının parayı hangi birimden teslim alacağını da seçmeniz gerekir. Uluslararası para transfer üst limiti göndermiş olduğunuz ülke kurallarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak Türkiye’den yurt dışına para gönderme limiti 7.500 USD’dir ve bu tutarın Euro ve TL karşılığı kadar gönderim yapılabilir. Western Union aracılığıyla gönderilen tutarlarda teslim almanız için bir limit bulunmamaktadır. Yani adınıza gönderilen toplam tutarı, bir limit olmaksızın teslim alabilirsiniz.

Uluslararası Para Transfer Süresi

Yurt dışına para gönderme süresi seçtiğiniz para birimine bağlı değildir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yurt dışı para transferleri dakikalar içerisinde gerçekleşmektedir. Uluslararası para transfer ücretleri de alınan komisyon oranlarına ve paranın hesaba ulaşma zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Mobil bankacılık veya para transfer merkezleri aracılığıyla, zaman ve mekan fark etmeksizin para gönderimini yapabilmeniz mümkün!

NakitBasit ile Para Transfer Merkezlerinden Nakit Çekebilirsiniz!

ATM’lere alternatif olarak fatura ödeme merkezleri ve zincir marketlerin yanı sıra, para transfer merkezlerinden de NakitBasit ile bireysel banka hesabınızdaki parayı çekebilirsiniz. Türkiye’de bir ilk olan NakitBasit uygulaması, kullanıcılara mağaza kasalarından cep telefonları aracılığıyla nakit çekebilmesini sağlıyor. Uygulama, bireylerin hayatını kolaylaştırırken; bankalar, ATM yatırım ve operasyonel maliyetlerinden de tasarruf sağlıyor. NakitBasit uygulamasını App Store /Google Play’den indiren kullanıcılar, en yakın NakitBasit noktasını dilerse harita üzerinden seçebiliyor, dilerse seçtiği konuma en yakın noktalar arasından seçim yapabiliyor. İşlem yapmak istediği bankayı seçiyor, mobil bankacılık bilgileriyle banka hesaplarına erişim sağlıyor, işlem yapmak istediği tutarı seçiyor, uygulama üzerinden verilen işlem barkodunu kasa görevlisine göstererek çekmek istediği tutarı teslim alıyor. NakitBasit ile para çekmek işte bu kadar basit!

Kapat

Ne kadar komisyon ödersiniz?

Tutar Ortak ATM NakitBasit
50 ₺ 1,64 ₺ 3,0 ₺
100 ₺ 2,24 ₺ 3,0 ₺
150 ₺ 2,85 ₺ 3,0 ₺
200 ₺ 3,45 ₺ 3,0 ₺
250 ₺ 4,05 ₺ 3,0 ₺
500 ₺ 7,07 ₺ 3,0 ₺