Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi!

Günümüz dünyasında para ile pek çok ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Paranın olmadığı bir dünyayı neredeyse hayal edemiyoruz. Peki en önemli ekonomi aracı haline gelen para ne zaman bulundu? Para bulunmadan önce ticaret nasıl gerçekleşiyordu? Tarihte ilk kez madeni parayı kim kullandı? İşte detaylar…

Para icat edilmeden önce insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için takas yöntemini kullanıyordu. Takas yöntemiyle sahip olmak istedikleri ürün ile sahip oldukları ama ihtiyaç duymadıkları bir ürünü değiş tokuş yapıyorlardı. Fakat bu yöntemde ürünlerin birbirleriyle denk gelen değerlerini ölçmek oldukça zordu. Zaman ilerledikçe değişim aracı olarak midye kabukları, odun ve altın, gümüş gibi değerli metaller kullanılmaya başlandı. Burada yaşanan zorluk ise alınan metallerin ağırlıklarının ölçülmesi gerektiğiydi.

Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi!

Lidyalılar Parayı Nasıl Buldu?

M.Ö. 7. yüzyılda Anadolu’da yaşayan Lidyalılar ilk madeni parayı kullanmışlardır. Yüzde 75 altın ve yüzde 25 gümüş karışımıyla elde edilen elektrum alaşımından oluşan bu madeni paranın buluşu, dünyada pek çok olgunun değişmesini ve medeniyetlerin gelişmesini sağlamıştır. Para basılırken kalıp üzerine konan madeni pulun üzerine bir kalıp daha yerleştirilir ve ardından çekiçle vurma işlemi gerçekleştirilirdi. “Darp etmek” olarak adlandırılan bu işlem para basılan yere darphane denmesine de aracı olmuştur. Lidyalılardan sonra madeni para kullanımı giderek yaygınlaşmış, para bastırmak devletler tarafından güç ve egemenlik simgesi haline gelmiştir.

Madeni paranın taşınmasının zor olması, aynı zamanda gümüş ve altından üretilmesi sebebiyle maliyetinin giderek artması alternatif yöntemleri de beraberinde getirdi. Böylece daha az maliyetli ve taşıması daha kolay olan kağıt para keşfedilmiş oldu. Dünyadaki ilk kağıt para M.S. 9. yüzyılda Çinliler tarafından kullanılmıştır. Kağıt parayı Avrupa’ya tanıtan ise Marco Polo oldu. Zaman içerisinde matbaaların kurulmasıyla kağıt paranın kullanımı da giderek yaygınlaştı. Türkiye’de ilk kağıt para 1927’de basıldı.

Günümüzde ise para çekme, para yatırma, para transferi ve ödeme hizmetini bankalardan alıyoruz. Artık paranızı yönetmek için bankaya gitmenize dahi gerek kalmıyor. İşlemlerinizin neredeyse hepsini mobil bankacılık sayesinde kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Para çekme işlemleri için ATM’ye alternatif olarak hayata geçirilen NakitBasit uygulaması ile artık zincir marketler, para transfer merkezleri ve fatura ödeme noktalarından para çekebilmeniz de mümkün! Türkiye’nin dört bir yanında binlerce noktası bulunan NakitBasit ile artık bankanızın ATM’sini aramakla vakit kaybetmenize veya ortak ATM’den para çekerken yüksek tutarlarda komisyon bedeli ödemenize gerek kalmıyor.

Kapat

Ne kadar komisyon ödersiniz?

Tutar Ortak ATM NakitBasit
50 ₺ 1,64 ₺ 3,0 ₺
100 ₺ 2,24 ₺ 3,0 ₺
150 ₺ 2,85 ₺ 3,0 ₺
200 ₺ 3,45 ₺ 3,0 ₺
250 ₺ 4,05 ₺ 3,0 ₺
500 ₺ 7,07 ₺ 3,0 ₺